60. Yıl Bayrak

APRS ‘nin Yaratıcısı Bob Bruninga, WB4APR (SK) - ©ARRL

  • 13.02.2022

 

APRS ‘nin yaratıcısı Bob Bruninga (WB4APR) ‘nın 7 Şubat tarihinde Maryland, ABD’de vefat ettini üzülerek bildiriyoruz. Kızı Bethanne (WE4APR) tarafından verilen bilgiye göre Bob, kanser ve COVID-19 etkilerine yenik düşmüş. Bob, 2020 yılında konulan kanser teşhisinden sonra bile hayatındaki kısıtlamalara direnerek çalışmalarına devam etmekteydi.

Hatırlanacağı üzere Bob’un çalışmalarının temelleri 1982 senesine dek uzanan bir geçmişe sahip. Birleşik Devletler donanma gemilerinin pozisyonlarını Apple-II bilgisayarda görüntüleyebilen bir harita programı ile başlayıp, 1988 ‘de IBM PC platformuna taşınan, ve nihayetinde adı 1992’de APRS olarak değiştirilen bu protokol , günümüzde sadece basit bir pozisyon bildirme altyapısı değil, bilişim teknolojilerini Amatör Telsiz ile başarılı bir şekilde birleştiren genel amaçlı bir çift yönlü bilgilendirme sistemine dönüşmüş durumda.

Elektrik Mühendisliği Master derecesine de sahip olan Bob, 1998 yılında Dayton Hamvention® tarafından Teknik Mükemmellik Ödülü ‘ne layık görülmüştü.

Bob 73 ! yaşındaydı . Huzur içinde uyusun..

 

TRAC GENEL MERKEZİ