60. Yıl Bayrak

KARAGÖL DAĞINA VHF RÖLE KURULULDU

  • 30.07.2022
KARAGÖL DAĞINA VHF RÖLE KURULULDU

Ordu Giresun ve Sivas illerinin kesişim noktası olan 3140 Rakımlı Karagöl dağı zirvesine 2021 yılında kurulan UHF (439.250) Röle konumuna VHF (145.600) Rölesi kurulumu çalışması ve Karagöl Yaylası Radyo Amatörleri Kampı yapılmıştır.

70cm (439.250) Rölesi 2021 yılı Temmuz ortasında kurulumu gerçekleştirilmiş ve kapsadığı alana bakıldığında oldukça geniş alan kapsadığı görülmüştü. Bunun üzerine VHF Röle ilave edilmesi fikri ortaya atıldı ve hazırlıklara başladık. Anılan mevkiinin çok yüksek oluşu, oldukça geniş alan kapsayacağı bu nedenle bölgede frekans listesine bakıldığında da 145.600 Röle frekansının uygun olabileceği, sadece Çorum ilinde bu frekansın olduğu gözlemlendi ve oldukça uzak olduğu için pek etkisi olmayacağı değerlendirildi. Bölgemizde 145.600 Frekansı Giresun Şubemizin sorumluluğunda ve Espiye’de Kurulu bulunmaktaydı. Şube yönetimi ile projeyi konuştuk. Kendilerinden frekansın Karagöl Dağına kaydırılmasını talep ettik. Projenin oldukça ilgi toplamasıyla birlikte bu projenin hayata geçirilmesi yönünde mutabakata vardık ve hazırlıklara başladık. BTK’ya Röle Koordinatlarının değiştirilmesi yönünde başvuru TRAC Giresun Şubemiz tarafından yapıldı ve Ruhsatlandırma istediğimiz noktaya yapıldı. Bunun ile birlikte iki sistemin konulacağı bir de korunaklı kulübe yapılması gerekiyordu. Tüm hesaplamalar ve gerekli malzemeler tedarik edilmeye, kurulum aşamasında da eksiksiz olması için hazırlıklara başlanıldı. Her şey hazır olduğunda ise 22-23-24 Temmuz tarihlerinde kurulumun gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda belirtilen noktaya yakın bir alanda kamp kurulması kararlaştırılarak ilan edildi.

Belirtilen tarihte Kars, Trabzon, Tokat, Giresun ve Ordu illerinden çalışmaya katılan arkadaşlar ile Röle Cavity, Akü, Güneş Paneli, Kum, Çimento, Demir ve Ahşap malzemeler insan gücüyle 3140 m yüksekliğe sarp kayalar üzerinde taşındı. Bazı yüklerin 50kg ve üstü olması bile bizleri yıldırmadı. Her şeyin ötesinde şiddetli rüzgâr, sis ve eksi derecelere kadar inen soğuk eklenince verilen emeğin ne derecede olduğunu klavye ile yazmak imkânsız hale geldiğini söyleyebiliriz. 3 gün planladığımız Çalışma 4 gün devam etmiş ve Röle aktif edilmiştir. Kış sezonuna kadar birkaç çalışma daha planlanmakta olup test çalışmaları da devam etmektedir.

Kurmuş olduğumuz Rölenin Kapsadığı alan itibari ile Olağan zamanlarda Amatör Telsizcilik Faaliyetlerinin icra edilmesi ile birlikte, Olağan üstü zamanlarda ise özellikle Kuzeydoğu Anadolu Fay hattının geçtiği bölgeleri rahatlıkla Karadeniz sahil illerine bağlaması açısından çok büyük önem arz etmektedir. 

Rölenin kurulumu tamamıyla insan gücüne dayalı olarak 2 saat boyunca tüm malzemenin sırtta taşınması ile gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 1 tonu aşkın inşaat malzemesi ve ekipman yüz metre yürümenin bile oksijen azlığı nedeniyle insanı bitiren bir ortamda taşıma işlemini herkesin sırtında ortalama 30-40-50 kg yük ile birlikte zirveye taşımasıyla yapılmıştır. TRAC Giresun Şube Başkanımız TA7EM-Ali KAZAN’ın Torunu 7,5 Yaşındaki Enes KAZAN Büyük insanların bile zor çıktığı genellikle dağcıların tırmanma noktası olan bu zirveye çıkması bizlere moral kaynağı ve bu zirveye ilk çıkan çocuk olma özelliğini de taşımış oldu. Katılımcıların bu çalışmaya verdikleri katkı asla unutulmayacaktır.

4 Günlük zorlu çalışma sonrasında Yeni bir kulübe inşaatı ve Anten kulesi yapılmış, akabinde de VHF Röle hizmete alınmıştır. Karagöl Dağı Röle frekansları aşağıdaki gibidir. Ayrıca YM7KGL APRS Digi Sistemi de aynı noktada çalışmaktadır.

   

Röle Frekansları Alma Gönderme Ton Anten Marka
VHF 145.000 145.600 88.5 DB402 VHF Aselsan 4841
UHF 431.650 439.250 88.5 DB404 UHF Motorola MTR 2000

 

Projede canla başla 3-4 gün boyunca çetin arazi şartlarında çalışan, Ordu, Giresun, Tokat, Trabzon ve Kars Amatörlerinden; TA7OM, TA7OE, TA7G, TA7SSB, TA7A, TB7BOI, TB7BOE, TB7ABT, TA7ANT, TA7AJN, TA7AIZ, TA7NGY, TA7BI, TA7BC, TB7DUB, TA7EM, TA7BD, TB7CCK, TA7F, TA9J, TA7Z, TA7O, TA6EEB, TB7BD, TB1EBA, TB6GHT, Mehmet HANEDAR ve Enes KAZAN(Amatör Değil).  Katılım sağlayan herkese ve çalışmaya katılamasa da yüreği bizim ile atan her dakikasını rölelerden takip eden arkadaşlara TRAC Ordu Temsilciliği adına çok teşekkür ediyoruz.

 

TA7OM, Hüdaverdi GÜNEŞ

TRAC ORDU TEMSİLCİSİ